Lamine Diş Kaplama, Diş Laminası Nedir? Yaprak diş kaplaması olarak da bilinen lamina diş kaplaması uygulamaları son dönemlerin en çok tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden biridir. Dişlerin yüzeyleri bazı sebeplerden dolayı aşınabilir veya bozukluklar meydana gelebilir. Bunun için de dişlerin daha estetik bir şekilde görünebilmesi için lamine diş kaplama yöntemi tercih edilmektedir.

Diş laminası uygulamaları diğer diş tedavileri gibi detaylı bir hazırlık süreci gerektirmektedir. Estetik gülüş tasarımı içinde de en çok lamine diş kaplaması uygulaması uygulanmaktadır. Dişlerin beğenilmeyen görüntüsünün tek bir uygulama ile düzeltilmesi sağlanır. Kozmetik diş prosedürü olarak uygulanır.

Her zaman daha iyi bir sonuç elde etmek için estetik diş hekimliği alanında uzman olan diş hekimleri ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Lamine diş kaplama yöntemi içerisinde kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Genellikle standart porselen kaplamalar ile karşılaştırılmaktadır. Ancak porselen kaplamalara göre çok daha ince bir yapıya sahiptir. Bunun için en doğal sonucun diş laminası uygulaması ile elde edilebileceği söylenebilir.

Diş Laminası Nedir?

Dişler zaman içerisinde ve yaşa göre dayanıklılığını kaybedebilmektedir. Aynı şekilde dişlerin renklerinde de değişmeler gelebilmektedir. Düzenli olarak diş bakımı yapılmadığı zaman içerisinde zayıflayabilir ve aşınarak kırılabilir. Bu gibi diş problemlerinde estetik bir görünüm elde edilerek dişlerin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bunun için en ince diş kaplaması olarak bilinen lamine diş kaplama yöntemi tercih edilmektedir.

Diş laminası öncelikli olarak dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesinde en etkili olan yöntem olarak uygulanmaktadır. Bunun dışında dişlerde meydana gelen çarpıklıkların giderilmesinde ve renk bozukluklarının tamamen ortadan kaldırılmasında da diş laminası yapılmaktadır.

Ön dişlerin hizalanması, daha orantılı bir şekilde görünmesi ve estetik açıdan dişlerin ihtiyacı olan yanıtlara karşılık vermek için en sağlıklı tedavi yöntemi lamine diş kaplaması olarak seçilir.

Lamine Diş Kaplama Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamine diş kaplama tedavisi pek çok diş sorunun giderilmesinde tercih edilir. Bir nevi diş restoraif işlemi olarak bilinir. Diş laminası uygulamalarının gerekli olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ön dişlerde meydana gelen ayrıklıkların giderilmesinde
 • Aşınarak kırılan dişlerin düzeltilmesinde
 • Dişlerde bulunan uzunluk orantısızlıklarının eşitlenmesinde
 • Diş beyazlatma için hastaya uygulanan diğer yöntemler yanıt vermediği zaman
 • Aşırı koyu renge sahip olan ve genetik olarak renk düzensizliği bulunan dişlerin beyazlatılmasında
 • Ön dişlerde çürük oluşumunda
 • Yapısal olarak bozukluk bulunan ve şekil olarak kötü olan dişlerin düzeltilmesinde
 • Eski dolguları olan ve sararan dişlerde
 • Eğri ve çapraşık olan diş yapılarında
 • Ayrık diş tedavisinde
 • Genel olarak dişlerinin formundan memnun olmayan kişilere estetik uygulama amaçlı olarak
 • Kalıtsal yapı bozukluğu olan diş yapılarında

Genel olarak lamine diş kaplama yöntemi yukarıda bahsettiğimiz durumlarda hastalara uygulanmaktadır. Ancak diş laminası uygulaması yapılırken her kişiye özel bir tasarım ile uygulanmaktadır.

Lamina Diş Kimlere Uygulanmaz?

Lamina diş hekimleri herkese uygulanmaktadır. Genel olarak estetik amaçlı olarak pek çok kişide başarılı sonuçlar elde edilmiş olsa da bazı durumlarda uygulamanın yapılması önerilmemektedir.

 • Geceleri uyurken diş sıkma sorunu yaşayan kişilerde ilerleyen dönemlerde tehlikeli durum oluşturacağı için diş laminası uygulanması tavsiye edilmemektedir.
 • Çene yapısında genetik olarak bozukluk olan kişiler için lamine diş kaplaması uygulanmaz.
 • Tırnak yeme veya kalem ile cisim ısırma gibi kötü alışkanlıkları olan bireyler için de kaplamalar zararlı olabileceği için uygulanmamaktadır.
 • Kişide ileri derecede diş eti çekilmesi sorunu var ise kesinlikle lamine diş kaplama yöntemi yapılmamaktadır.

Bu ve bunlara benzer rahatsızlıkları olan kişiler için oldukça ince bir yapıya sahip olan diş laminası kesinlikle yapılamamaktadır. Diş sağlığı daha da kötüye gidebilir ve kişi bu durumdan ileri derecede zararlar da görebilir.

Lamine Diş Ne Kadar Dayanır?

Lamine diş kaplama artık gelişen teknoloji ile birlikte darbelere karşı da oldukça dayanıklı bir şekilde üretilmektedir. Hem kırılmaya hem de aşınmaya karşı oldukça dayanıklı olan diş laminası kaplaması ortalama olarak 10 ile 20 yıl kadar süre ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak ağız içi ve diş bakımınıza tedaviden sonra son derece dikkat etmenizde yarar olacaktır.

Diş etlerinizde herhangi bir çekilme ve enfeksiyon yaşanmaması için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Ayrıca her 6 ayda bir diş hekiminize düzenli olarak kontrole gitmeniz de ileride olası bir olumsuzluğun erkenden teşhis edilmesi adına oldukça önemlidir. Diş laminası yöntemi ile daha kısa sürede estetik ve istediğiniz gibi sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Eğer diş etlerinizde veya dişlerinizde herhangi bir sağlık sorunu yok ise sadece estetik amaçlı kaplama yaptıracaksanız en fazla 2 veya 3 seans içerisinde istediğiniz dişlere sahip olabilirsiniz.

Lamine Diş Kaplama Yönteminin Avantajları

Diş tedavi yöntemlerinde artık estetik uygulamalar daha fazla tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Lamine kaplamalar ise estetik diş hekimliğinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Hem kısa sürede uygulanması hem de diğer avantajları ile lamina kaplama yönteminde her zaman başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Diş laminası uygulamasının sunmuş olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun süreli kullanımda bile renginde herhangi bir değişiklik meydana gelmez.
 • Oldukça sağlam ve güçlü bir kaplama olduğu için kaliteli ve konforlu bir kullanım sunar.
 • Dişlerin aşınmadan tedavi edilmesi avantajına sahiptir.
 • Oldukça estetik bir diş tedavi yöntemidir.
 • Sadece tek bir dişe uygulanabileceği gibi tüm dişlere de yapılabilmektedir.
 • Yapı ve görünüm olarak kesinlikle gerçek dişlerden ayırt edilememektedir.
 • Zaman içerisinde renk olarak bir bozulma meydana getirmez.
 • Çok ince ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir.
 • Çekme direnci olarak oldukça yüksek bir performansa sahiptir.

Lamine diş kaplama yönteminin sunmuş olduğu en büyük avantaj ise dişlerin doğal yapısını bozmadan uygulama yapılabilmesidir. Sadece birkaç seans sonrasında istediğiniz estetik gülüşe sahip olabilirsiniz.

Lamine Diş Kaplama Dezavantajları

Diş laminası uygulamasının avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Öncelikli olarak dişlerinize bu kaplamanın yapılabilmesi için diş hekiminizin kontrol etmesi gerekmektedir. Diğer estetik diş tedavi yöntemleri ile kıyaslandığı zaman biraz daha maliyetli olduğu bilinmektedir.

Hassas ve estetik diş hekimliği alanı içerisinde uygulanmaktadır. Özellikle yanlış veya eksik bir hatalı uygulama istediğiniz gibi bir görünümüne sahip olamamanızın dışında kaplama uygulaması için maliyetin de boşa gitmesine neden olabilir.

İstediğiniz gibi kaliteli, sağlam ve oldukça doğal bir lamine diş kaplaması yaptırmak için bu alanda uzman olan bir diş hekimi ile görüşmeniz sizler için yararlı olacaktır.

Lamine Diş Kaplama Fiyatları 2022

Lamine diş kaplama fiyatları 2022 kaç adet dişiniz için uygulama yapılacağına göre farklılık gösterebilir. Uygulama yapılacak diş yapısı dışında dişlerde düzeltilmesi gereken deformasyonlar da fiyatlara farklılık edecek etkenler içerisinde yer almaktadır. Ağız sağlığının genel durumu ile çürük oluşumu meydana gelen dişlerin tedavisi diş laminası fiyatlarını değiştirebilir. Ancak diş hekiminiz ile görüşerek hem genel kontrolünüz yaptırabilir hem de dişleriniz için lamine diş kaplama fiyatı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

0553 777 24 45
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?