AĞIZ DİŞ  ve ÇENE CERRAHİSİ

Dişhekimliğinde çene cerrahisi diş ile ilgili tüm cerrahi işlemlerle birlikte yüz ve çene kemiğindeki tüm patalojilerin cerrahi tedavisi ile ilgilenir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi işlemlerin başında dental implant uygulamaları, yirmi yaş cerrahisi, çene kemiğindeki kist operasyonları, sinüs cerrahisi, kemik grefti uygulamaları ve çene kırıklarının tedavisi gelmektedir.

20 YAŞ DİŞİ CERRAHİSİ

Günümüzde 18 yaşına gelmiş tüm genç bireylerde 20 yaş dişleri daha çıkmadan gömülü haldeyken cerrahi olarak çekilmektedir. Erken dönemde çekilmeyen 20 yaş dişleri çene ve dişler üzerinde ciddi problemlere neden olabilmektedirler. Bu sebeple yirmi yaş dişlerinin doğru zamanda çekilmesi çok önemlidir.

Yirmi yaş dişi cerrahisi yeni biyomateryal ve tekniklerle ağrısız ve problemsiz olarak kolayca yapılabilmektedir. Bu sayede 20 yaş dişi çekimleri korkulu bir rüya olmaktan çıkmıştır. Özellikle bu konuda alanında uzman hekimler için 20 yaş dişi cerrahisi çok basit ve kolaylıkla uygulanabilen bir operasyonlardır.

Kliniğimizde 20 yaş dişi cerrahisi işlemleri alanında uzman Oral İmplantoloji uzmanı Dr. Gökhan Güven tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

ÇENE KEMİĞİNDEKİ KİST OPERASYONLARI

Dişlerin köklerinde veya çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde gelişebilen normalin dışındaki patojen yapılara kist denilmektedir. Kist cerrahisi zorunlu bir işlem olmakla beraber yalnızca ilaç kullanımı ile iyileşme sağlanamamaktadır. Bu nedenle alanında uzman çene cerrahları tarafından sınırları belirlenip bulundukları bölgeden cerrahi olarak çıkarılmaları gerekmektedir.

Diş kisti cerrahisi zamanında yapılmaz ve kist uzun zaman çene içerisinde kalırsa çene kemiğinde ciddi deformasyonlara neden olabilmektedirler. Bu nedenle tespit edilen kistlerin en kısa sürede alanında uzman hekimler tarafından cerrahi olarak çıkarılmaları gerekmektedir. Cerrahi işlemden sonra düzenli aralıklarla kontrollerinin yapılması oldukça önemlidir. Bu şekilde diş kistinin neden olduğu kemik kaybının iyileşme süreci izlenebilmektedir.

Bazı kistler çok büyük olup çenenin kırılmasına neden olabilirler. Bu nedenle çene cerrahları işlem öncesinde dental volumetrik tomografi (dvt) isteyerek kistin neden olduğu kemik kaybını önceden tespit etmek isterler. 3D tomografi sayesinde çene kistinin sınırları çok net belirlenip cerrahisi de çok daha güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

Kliniğimizde çene kemiğindeki kist operasyonları alanında uzman Oral İmplantoloji uzmanı Dr. Gökhan Güven tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

SİNÜS CERRAHİSİ

Sinüs cerrahisi üst çenede uygulanan bir işlemdir. Üst çenesinde eksik dişleri olan kişilerde uzun süreli dişsizliğe bağlı olarak maxiller sinüs dediğimiz boşluklar aşağıya doğru sarkar. Bu sarkma çene kemiklerinde görülem erimelere bağlı olarak gerçekleşir. Kemikler eridikçe eksik diş bölgesine implant uygulanacak yeterli yükseklikte kemik kalınlığı kalmaz. Böyle durumlarda sinus cerrahisi yapılarak sarkmış olan sinüs tabanı yukarı kaldırılır ve implant için gerekli olan kemik desteği elde edilir.

Sinüs lifting işlemi sayesinde eksik olan kemik dokusu oluşturulur ve kişiye implant uygulama şansı doğar. Bu sayede eksik olan diş dokusu implant uygulamaları ile yerine konulmuş olunur.

Kliniğimzde sinüs cerrahisi alanında uzman Oral İmplantoloji uzmanı Dr. Gökhan Güven tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

KEMİK GREFTİ UYGULAMALARI

Kemik greft uygulamaları, çene kemiği yetersiz olan hastaların kemik miktarını arttırmak amacıyla yapılır. İmplant tedavisinin yapılabilmesi için implant yerleştirilecek bölgede yeterli kemik bulunmalıdır. Zaman içerisinde kırılmış veya çekilmiş bir diş varsa ve o bölgeye herhangi bir protez uygulaması yapılmamışsa çene kemiğinde erime (rezorpsiyon) meydana gelir. Bu durumda bölgeye kemik grefti (kemik tozu) ilavesi yapılarak kemik miktarını arttırmak gerekir.

Kemik grefti uygulaması yapılacak alanda arttırılan kemik hacmi fazla değilse aynı seansta implant da yerleştirilebilir. Çeşitli doğal materyallerden elde edilmiş ve işlenerek insan kemik dokusuna uygun hale getirilmiş biyouyumlu kemik granülleri hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Yaklaşık 3- 6 aylık iyileşme süresinden sonra protetik parçalar (kaplamalar) kemik grefti uygulanan bölgedeki implantların üzerine uygulanabilinir.

0553 777 24 45
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?